יעל שני, דרך סין - קליניקה לרפואה סינית ושיאצו

דף הבית >> כאבי ראש ומיגרנות

כאבי ראש ומיגרנות

כאב ראש הוא אחד מסוגי הכאב הנפוצים ביותר. כ-70% מן האוכלוסיה יסבלו מכאב ראש לפחות פעם בשנה, כאשר אצל נשים השכיחות לכאבי ראש גבוהה פי 2 מאשר אצל גברים. כאב הראש יכול להגיע לרמה מאוד גבוהה של כאב, עד כדי כך שאנשים מגיעים בגינו לחדר מיון.

קיימים גורמים רבים היכולים לגרום לכאב ראש להופיע או להחמיר, כגון:

 • בעיות שיניים, אוזניים או עיניים

 • סינוסיטיס חריפה ומחלות ויראליות כלליות

 • מתח ומצבים רגשיים שונים

 • עייפות

 • יתר לחץ דם

 • תרופות מסוימות או מאכלים מסויימים

 • מתח שרירים (למשל באזור הצוואר או הגב)

 • מחזור

 • גידולים סרטניים או שפירים

מחלקים כאבי ראש לכמה סוגים, כאשר אלו הגורמים לכאבים המשמעותיים ביותר הם מיגרנה וכאב ראש על רקע מתחים.


מקור השם מיגרנה הוא מן המילה היוונית Hemicrania שפירושה חצי ראש. מיגרנה מאופיינת בכאב ראש חד-צידי, פועם, הולם ומוחמר במאמץ. זהו התקף של כאבי ראש שיכול להימשך בין מספר שעות לימים. לעיתים יש סימנים מקדימים בצורת פלשים של אור, הפרעות בראייה, סחרחורת ובחילה. בנוסף, נהיית רגישות מוגברת לסביבה – לאור, לקול ולריח.

מחקרים מראים שיש קשר בין היצרות של כלי הדם בראש, לבין מיגרנה, ולכן לעיתים קפאין במינון גבוה (המרחיב את כלי הדם) יכול לעזור להקל על הכאב.

ישנו קשר ישיר בין תזונה ואורח חיים לכאבי ראש. לפעמים התנזרות מגבינה צהובה, יין אדום, שוקולד או מוצרי דיאט, יכולה להשפיע על הכאב.


כאב ראש על רקע מתחים הוא כאב הראש הנפוץ ביותר. כאב ראש זה מורגש בשני צידי הראש, ככאב עמום ולוחץ, אך בניגוד למיגרנה, זהו לרוב כאב ראש שניתן לתפקד איתו. הכאב יכול להקרין מהצוואר, הגב, העיניים או קבוצת שרירים אחרת בגוף. לדוגמא: בעולם המודרני, בו אנשים רבים מבלים שעות רבות ביום בישיבה מול המחשב, תופעת הצוואר התפוס נפוצה מאוד. השרירים המכווצים בצוואר גורמים ללחץ על כלי דם ולחסימה של דם מלהגיע לראש, דבר שיכול בקלות לגרום לכאב ראש.
 

הטיפול בכאבי ראש ומיגרנות ברפואה המערבית

הטיפול שמעניקה הרפואה המערבית הוא בעיקר תרופתי. עיקר התרופות הניתנות הן תרופות נגד כאבים, מסוגים קלים או "כבדים" יותר. בנוסף, ניתנות לעיתים גם תרופות להורדת לחץ דם ו/או תרופות נגד אפילפסיה שנמצאו כיעילות לטיפול בכאבי ראש.

הבעיתיות בטיפול התרופתי היא כפולה – מצד אחד עלולים להיגרם נזק מצטבר לכבד ותופעות לוואי נוספות, ומצד שני מדובר בטיפול נקודתי שמעלים את הכאב, אך לא פותר את הסיבה להיווצרותו.


הטיפול בכאבי ראש ומיגרנות ברפואה הסינית

הטיפול ברפואה הסינית מתחלק לשני חלקים עיקריים: מניעתי וטיפולי.

בשלב המניעתי מנסים לגלות את דפוסי ההתנהגות הגורמים לכאב ולייעץ בהתאם לגבי תזונה ואורח חיים מתאים. בשלב הטיפולי מבוצע הטיפול באמצעות שילוב של שיאצו, דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים, בכדי להקל על הסימפטומים, אך גם לטפל בשורש המחלה. לדוגמא, על ידי:

 • הפגת מתחים ולחצים

 • שחרור מתח בשרירים, כמו למשל, שחרור שרירי הצוואר והעורף

 • חיזוק הגוף, על מנת להגביר זרימת אנרגיה ודם לראש

לעיתים אחת מ"תופעות הלוואי" של הטיפול הסיני היא שנפתרים גם מצבים שכביכול לא קשורים לכאבי הראש כמו כאבי מחזור, הפרעות שינה, תופעות גיל המעבר ועוד.

 
 

דרך סין - בקרו אותנו בפייסבוק
התחברו לקבלת עידכונים קישור לפייסבוק

המאבק בנגיף הקורונה
כתבה ב-YNET על האופן בו נעשה שימוש ברפואה הסינית על מנת להילחם בנגיף הקורונה בסין.
בואו לשמוע את יעל בשידור
ראיון עם יעל שני בתוכנית רדיו בהנחיית פאר לי שחר, בנושא דיכאון וחרדה בהיבט של רפואה סינית. את יעל אפשר לשמוע החל מדקה 30:40. 

גיל המעבר בראיה הוליסטית
כתבה מאת יעל שני (עיתון "הישוב"): טיפול בתופעות גיל המעבר בגישה אינטגרטיבית מערבית וסינית.
לקריאת הכתבה >>>
 
לא על ה-CHONG לבדו
כתבה מאת יעל שני (עיתון "אורז"): שימוש במרידאנים לטיפול בנשים.
לקריאת הכתבה >>>

יעל שני בבית מרקחת סיני
יעל שני בבית מרקחת סיני
יעל שני, דרך סין - קליניקה לרפואה סינית ושיאצו
לייבסיטי - בניית אתרים