יעל שני, דרך סין - קליניקה לרפואה סינית ושיאצו

דף הבית >> בעיות במערכת העיכול >> עצירות ושלשולים

עצירות ושלשולים

עצירות ושלשולים הם שני מצבים המבטאים אי תקינות של פעילות המעיים. מעבר לאי הנוחות שהם גורמים, כשהם הופכים לכרוניים, הם עלולים לגרום גם להתפתחות של מחלות שונות וכדאי, לכן, לטפל בהם בהקדם.

 

עצירות

עצירות היא מצב בו המטופל מדווח על פחות משתיים או שלוש יציאות בשבוע, כאשר במצב הנורמאלי צריכה להתבצע יציאה אחת ביום ורצוי אף שתיים או שלוש. הסכנה העיקרית בעצירות היא הצטברות רעלים בגוף, המועברים למחזור הדם וכן הגברת הסיכון לטחורים או גידולים בצואה. בנוסף, נמצא קשר ישיר בין עצירות כרונית להתפתחות של מחלות כגון סוכרת, דלקת קרום המוח, בעיות בבלוטת התריס, דלקת במעי הגס ועוד.

 

עצירות כרונית יכולה להיווצר כתוצאה משימוש לאורך זמן בחומרים משלשלים, חוסר איזון של בלוטת התריס, תסמונת המעי הרגיז, דלקת בתוספתן ועוד.

 

המלצות ראשוניות לטיפול במצב של עצירות: לאכול מזון עשיר בסיבים, לשתות הרבה מים, לבצע פעילות גופנית סדירה ולא להתעלם מדחף לבצע פעולת מעיים.

 

שלשולים

שלשול הוא מצב בו יש עלייה בתדירות היציאות ו/או שינוי במרקם הצואה למימית יותר. הסכנה העיקרית בשלשול היא התייבשות והפרת שיווי המשקל של חומרים כמו נתרן ואשלגן בגוף.

 

שלשול כרוני יכול להיווצר כתוצאה ממחלות שונות של המעיים, כגון קרוהן, קוליטיס, מעי רגיז וכן בשל פעילות יתר של בלוטת התריס. גורמים נוספים לשלשול כרוני הם תזונה לקויה, אי-סבילות ללקטוז, אלרגיה למוצרי מזון שונים כמו ממתיקים מלאכותיים וכן מתח ולחץ נפשי.

 

המלצות ראשוניות לטיפול במצב של שלשולים: לשתות הרבה, רצוי משקאות המכילים מלחים, כגון משקאות איזוטונים המיועדים לעוסקים בפעילות גופנית ולהימנע מצריכה של מזון שומני או מתובל, מוצרי חלב ומוצרים עתירי סוכר, שוקולד וקפאין.

 

הטיפול בעצירות ושלשולים ברפואה המערבית

הטיפול בעצירות כולל לקיחה של חומרים משלשלים שונים ושימוש בחוקנים לריקון המעיים.

הבעייה בלקיחת חומרים משלשלים א שימוש בחוקן לאורך זמן, היא שהם גורמים למעי לא לעבוד. במקום שהמעי יפעיל את השרירים שבו, ליצירת פעולה של כיווץ, המניעה את האוכל לכדי יציאה, שימוש באמצעים אלו עוקפת את הצורך בפעילות זו וגורמת לשרירי המעי להתנוון. לאורך זמן המעי הופך לעצל.

 

הטיפול בשלשולים כולל לקיחת תרופות נוגדות שלשול, תרופות שעשויות להפחית את תנועתיות המעי ובמקרה של זיהום גם אנטיביוטיקה.

 

הטיפול בעצירות ושלשולים ברפואה הסינית

הבטן כולה ומערכת העיכול שבתוכה, מהוות מרכז אנרגטי ורגשי שדרכו אנו מעכלים את החיים. בהתאם לכך, קושי ב"עיכול החיים" גורם להפרעות במערכת הזו, הבאות לידי ביטוי, למשל, בעצירות ושלשולים, שלעיתים גם מתחלפים לסירוגין. לעיתים אנשים חווים שלשולים או עצירות, כביטוי ראשון לפחד או חרדה, עוד לפני שהם מודעים לקיומם של אלו.

בהמשך לתובנה זו, ההשפעה של המצב הנפשי על מערכת העיכול, יכולה להיות חזקה בהרבה מאשר השפעת התזונה עליה.

הרפואה הסינית, הרואה את הפיזי והנפשי בגוף כמיקשה אחת ומטפלת בהם יחד, משלבת שיאצו, דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים והמלצות לתזונה ואורח חיים מתאימים. הטיפול מתמקד בהפגת מתחים ולחצים ובמקביל, בחיזוק מערכת העיכול והמערכת החיסונית, כדי להסדיר את פעילות המעיים.


 
 

דרך סין - בקרו אותנו בפייסבוק
התחברו לקבלת עידכונים קישור לפייסבוק

המאבק בנגיף הקורונה
כתבה ב-YNET על האופן בו נעשה שימוש ברפואה הסינית על מנת להילחם בנגיף הקורונה בסין.
בואו לשמוע את יעל בשידור
ראיון עם יעל שני בתוכנית רדיו בהנחיית פאר לי שחר, בנושא דיכאון וחרדה בהיבט של רפואה סינית. את יעל אפשר לשמוע החל מדקה 30:40. 

גיל המעבר בראיה הוליסטית
כתבה מאת יעל שני (עיתון "הישוב"): טיפול בתופעות גיל המעבר בגישה אינטגרטיבית מערבית וסינית.
לקריאת הכתבה >>>
 
לא על ה-CHONG לבדו
כתבה מאת יעל שני (עיתון "אורז"): שימוש במרידאנים לטיפול בנשים.
לקריאת הכתבה >>>

יעל שני בבית מרקחת סיני
יעל שני בבית מרקחת סיני
יעל שני, דרך סין - קליניקה לרפואה סינית ושיאצו
לייבסיטי - בניית אתרים