יעל שני, דרך סין - קליניקה לרפואה סינית ושיאצו

דף הבית >> סוגי טיפולים >> שיטות טיפול נוספות

אוריקולותרפיה

אוריקולותרפיה היא שיטת טיפול בה מבוצע דיקור על גבי האוזן החיצונית. המילה אוריקולותרפיה גזורה מהמילה האנגלית Auricle, שמשמעה אפרכסת.

הרפואה הסינית העתיקה הזכירה לצד הדיקור ה"קלאסי" גם דיקור באוזן, אך כללה רק מספר קטן של נקודות דיקור, שהיו מיועדות לטיפול בבעיות מאוד ספיציפיות. השיטה שנמצאת היום בשימוש פותחה ברובה בשנות ה-50 על ידי רופאים צרפתיים.

באמצעות השיטה הזו מאבחנים, מטפלים ופועלים על החזרת האיזון לגוף, דרך האזניים, בדומה לרפלקסולוגיה, שמשתמשת ברגליים. הטיפול באוריקולותרפיה מבוסס על התיאוריה הגורסת כי באוזן יש ייצוג לכל אברי הגוף וניתן, לכן, באמצעותה, לטפל במצבים פיזיים ונפשיים שונים ולווסת את תפקוד האיברים בגוף.

דיקור האוזן מבוצע בדרך-כלל בשילוב עם טיפול רגיל בדיקור סיני, כאשר בנוסף לנקודות הדיקור הרגילות בגוף, בוחרים גם נקודות על גבי האוזן, שיכולות לעזור במצב הספיציפי של המטופל.

באמצעות אוריקולותרפיה ניתן לטפל בבעיות כגון: כאבים כרוניים, מחלות עור שונות (פסוריאזיס ועוד), בעיות במערכת העיכול ובמערכת השתן, הפחתת מתחים, חרדות ולחצים, הקלה על בחילות, הפחתת יתר לחץ דם, סילוק רעלים מן הגוף ועוד.


מוקסה

המילה מוקסה מקורה בשם היפני Mogusa, שמשמעו צמח לבעירה. את המוקסה מכינים מצמח הלענה, והיא מסייעת לריפוי על ידי חימום והגברת זרימת הדם לאזור בו מטפלים. באמצעות המוקסה ניתן לחמם אזור, מרידיאן או נקודה מסויימת.קיימות מספר צורות בהן ניתן להשתמש במוקסה –

 1. באופן לא ישיר (שאינו נוגע בעור) –
  זו הצורה הנפוצה ביותר, בה משתמשים במקל דמוי סיגר ("מוקסה סטיק"), העשוי מנייר אורז שמולא בתערובת של עלי לענה טחונים יחד עם סיבי כותנה. את ה"סיגר" מקרבים לאזורים בגוף אותם רוצים לחמם והוא מאפשר לחמם אזורים גדולים כמו מפרקים, שרירים ומרידיאנים לאורך הזרועות או הרגליים. ניתן להשתמש בו גם לחימום נקודות ספציפיות כמו נקודות דיקור או נקודות כואבות באזורים שונים.

   

 2. על גבי מחט דיקור –
  גם זו שיטה נפוצה למדי, בה משתמשים במוקסה המגיעה דחוסה ועטופה בנייר, נראית כמו גליל קטן בעובי של מחק עפרון עבה. לאחר החדרת המחט לנקודה הרצויה, מחדירים את הקצה החיצוני של המחט לתוך מוקסה ומבעירים אותה. מחליפים את גליל המוקסה על גבי המחט פעמיים או שלוש, בהתאם לצורך. החום שנוצר עוזר לחמם אזורים גדולים כמו הבטן או הגב התחתון.

   

 3. בצורה ישירה על העור -
  זהו האופן המקורי והעתיק ביותר לשימוש במוקסה. בצורת השימוש הזו מחממים באופן ישיר נקודות דיקור על גבי המרידיאנים השונים, דבר שמגביר את אפקיטיביות ההפעלה של הנקודות ואת יכולת ההחלמה של המטופל. את המוקסה מניחים באמצעות חרוטי מוקסה (עלי מוקסה באופן שונה, שנראים קצת כמו צמר גפן), אותם מגלגלים למעין קונוס), שמניחים ישירות על גוף המטופל. מבעירים אותם וממתינים שיבערו כמעט עד הסוף ואז מסירים בזהירות מהגוף, כדי שלא לגרום לכוויה. בנוסף, מקובל להשתמש בחומר "דבק" שימנע מן החרוטים ליפול ולמען הזהירות גם במשחה מיוחדת העשויה מצמחי מרפא ומיועדת למנוע היווצרות של כוויות.

שימוש במוקסה יעיל במקרים רבים, ביניהם:

 • טיפול בכאבים מסוגים שונים כגון כמו כאבי מפרקים, כאבי גב או כאבי צוואר

 • כאבי בטן וקשיי עיכול

 • בעיות פריון ובעיות גניקולוגיות

 • חולשה

 • תחושת קור, ייבוש לחות ובצקות

 • היפוך עובר בהריון

 

 

כוסות רוח

טיפול באמצעות כוסות רוח נמצא בשימוש באזורים שונים בעולם כבר למעלה מאלפיים שנה, והיא משמשת כאחת מטכניקות הטיפול של הרפואה הסינית.

 

כוסות רוח עשויות לרוב מזכוכית, אך קיימות גם כוסות מחומרים אחרים כמו פלסטיק, סיליקון או במבוק. במהלך הטיפול יוצרים ואקום בחלל הכוס, באמצעות חימום (בכוסות המסורתיות) או באמצעות שימוש במשאבה (בכוסות מודרניות יותר). הכוס מונחת על גבי עורו של המטופל ושואבת את העור והרקמות שמתחתיו אל תוך חלל הכוס.

 

אפשר לומר שטיפול באמצעות כוסות רוח הוא אחד מטיפולי הרקמות העמוקים הטובים ביותר. הוא משפיע על הרקמות דרך העור ומאפשר שיחרור רעלים וחסימות בגוף.

 

לפי הרפואה הסינית, כאב נוצר במקום שבו קיימת הפרעה לזרימה תקינה של הצ'י (אנרגיית החיים) בערוצים השונים בגוף (המרידיאנים).  היניקה שמייצרות כוסות הרוח, המונחות על העור, מסייעת להמריץ את זרימת הדם ובכך מביאה לריפוי.

 

כוסות רוח יעילות במיוחד במקרים של שרירים תפוסים, כאבים שונים ושלבים ראשונים של התקררות, אך הן יכולות לסייע גם בהתמודדות עם בעיות נוספות, כמו:

 • אסטמה, ברונכיטיס וסינוסיטיס, מחלות חורף ובעיות בריאות

 • כאבי טרום מחזור

 • כאבי ראש, מיגרנות וסחרחורות

 • בעיות אורטופדיות שונות, כמו: כאבי גב, פריצות דיסק

 • כאבי צוואר וכתפיים (כולל קרע בגידים, כתף קפואה, דלקת בגידי הכתף)

 • בעיות ברכיים  כמו שחיקת סחוס, בעיות במיניסקוס

 • פציאליס (שיתוק עצב הפנים, למשל אחרי אירוע מוחי)

 • מחלות פנימיות כמו: עצירות, בעיות במערכת העיכול, יתר לחץ דם ועוד

 • חוסר איזון כללי בגוף המוביל לבעיות כמו שיעול כרוני, חולשה ועייפות מתמשכת

 

לעיתים נותרים סימנים עגולים בגוון אדום עד סגול, במקום בו הונחו הכוסות, אך הם חולפים מעצמם תוך יום עד שבוע.

 

אחד מיתרונותיו של טיפול באמצעות כוסות רוח, הוא שכבר בסיום הטיפול מרגיש המטופל הקלה משמעותית בתסמינים. לרוב טיפול אחד או שניים מספיקים בשלב האקוטי. לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים, מומלץ להגיע כל כמה שבועות לטיפול תחזוקה ומניעה.

הטיפול בכוסות רוח אינו מומלץ לנשים בשליש הראשון של ההריון, לאנשים הנוטלים מדללי דם ואנשים הסובלים מסכרת.

 


אלקטרו

אלקטרו, או אלקטרו-אקופונקטורה, הינה שיטה שהתפתחה בסין בתחילת שנות ה-30 של המאה העשרים. מטרתה העיקרית היא להוסיף עוצמה מדויקת ומתמשכת לפעולתן של מחטי הדיקור, לשם העצמת אפקט הטיפול. לאחר מיקום המחטים בנקודות הדיקור הרצויות, מחברים אליהן את האלקטרודות של מכשיר האלקטרו, מדליקים אותו והוא מזרים חשמל בפולסים קבועים או משתנים, לפי הצורך. במהלך הטיפול תיתכן באזור המטופל תחושה של כבדות, נימול, כיווץ קל או רפיון שרירים. משך הטיפול נע בין 10-30 דקות, כתלות במטופל ובבעייה המטופלת.


השימוש באלקטרו מועיל במיוחד לטיפול במצבים הבאים:

 • שיתוק או רפיון של הפנים

 • בעיות אורתופדיות וכאבים שונים כגון כאבי כתף, ברכיים, גב תחתון, כאבים במרפק, דלקת התעלה הקארפלית

 • כאבים והתכווצויות בבטן, כאבי מחזור

 • שברים (לאחר קיבוע)

הטיפול באלקטרו אסור לשימוש באנשים עם קוצב לב, דלקות באגן, שברים טריים שטרם קובעו ונשים בהריון.

 
 

דרך סין - בקרו אותנו בפייסבוק
התחברו לקבלת עידכונים קישור לפייסבוק

המאבק בנגיף הקורונה
כתבה ב-YNET על האופן בו נעשה שימוש ברפואה הסינית על מנת להילחם בנגיף הקורונה בסין.
בואו לשמוע את יעל בשידור
ראיון עם יעל שני בתוכנית רדיו בהנחיית פאר לי שחר, בנושא דיכאון וחרדה בהיבט של רפואה סינית. את יעל אפשר לשמוע החל מדקה 30:40. 

גיל המעבר בראיה הוליסטית
כתבה מאת יעל שני (עיתון "הישוב"): טיפול בתופעות גיל המעבר בגישה אינטגרטיבית מערבית וסינית.
לקריאת הכתבה >>>
 
לא על ה-CHONG לבדו
כתבה מאת יעל שני (עיתון "אורז"): שימוש במרידאנים לטיפול בנשים.
לקריאת הכתבה >>>

יעל שני בבית מרקחת סיני
יעל שני בבית מרקחת סיני
יעל שני, דרך סין - קליניקה לרפואה סינית ושיאצו
לייבסיטי - בניית אתרים